16 травня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затверджений постановою №560. Нові правила стосуються порядку проходження військово-лікарської комісії та визначення придатності до служби в особливий період.

Згідно з постановою, не всім резервістам та військовозобов'язаним обов’язково проходити ВЛК перед мобілізацією. Якщо людина вже раніше пройшла медичний огляд і немає скарг на здоров’я, її можуть призвати на службу на основі попередніх висновків. Це стосується:

  • резервістів та військовозобов'язаних, які мають мобілізаційні розпорядження;
  • осіб, придатність яких була підтверджена за останнім оглядом.

    Проходження ВЛК. Фото: youtube
    Проходження ВЛК. Фото: youtube

Водночас тих, хто не проходив медогляд або у кого термін дії довідки ВЛК закінчився, обов'язково направляють на комісію.

Залежно від ситуації, строк дії висновку ВЛК відрізняється:

Популярні новини зараз
"Червона стрічка" в "Резерв+": що це означає і кому варто перевірити додаток Щоб платіжка не спровокувала серцевий напад: власників бойлерів попередили про важливу процедуру 6 500 гривень від держави: кому і як отримати допомогу цієї зими Ціна злетить на 20%: українців попередили про подорожчання головного продукту
Показати ще
  • у мирний час довідка дійсна протягом 5 років;
  • під час мобілізації чи воєнного стану строк скорочується до 1 року.

Закон передбачає адміністративну відповідальність за відмову проходити ВЛК. Але це лише перший етап. Якщо людина ухиляється від мобілізації, на неї може бути накладене кримінальне покарання: стаття 336 Кримінального кодексу України передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Особи, засуджені умовно, при повторному ухиленні можуть отримати реальне покарання.

Нагадаємо, ТЦК більше не мобілізують: ще одна категорія отримає бронювання

Раніше ми розповідали, як уникнути штрафу за неявку в ТЦК: адвокат розповів, що зробити, коли отримали повістку

Також, виключення з військового обліку: юристи назвали лише 5 причин