З початку повномасштабного вторгнення в Україні розшукують понад 500 тисяч військовозобов’язаних чоловіків, які не виконали свої зобов’язання перед державою. Однак процес виявлення таких осіб стикається з численними труднощами через обмежені повноваження територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки і брак ресурсів у поліції.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЯк повідомила офіцерка Управління комунікацій командування Сухопутних військ Наталія Кіндратів, розшук ухилянтів — це виключно обов’язок Національної поліції, оскільки ТЦК СП не має таких повноважень. Відтак, починаючи з 2022 року, інформацію про чоловіків, які ухиляються від мобілізації, передають правоохоронцям.
Однак це завдання виявилося складним для поліції, адже її ресурси обмежені, а крім розшуку ухилянтів, на правоохоронців покладено ще безліч інших завдань. У результаті навіть залучення слідчих і оперативних груп не дозволяє оперативно знайти таку кількість осіб.
Поліція зосереджує свої зусилля на перевірках документів чоловіків віком від 18 до 60 років у громадських місцях. Однак перевірки вдома, як зазначила Кіндратів, не проводяться. Основна стратегія — виявлення осіб, які не виконали свої обов’язки, через обхідні методи, а не точковий пошук.
Експерти закликають до розробки нових підходів, які включатимуть посилення технічної бази поліції, автоматизацію систем обліку військовозобов’язаних і створення прозорих правил взаємодії між усіма учасниками цього процесу.
Нагадаємо, мобілізація у січні: ким у першу чергу зацікавиться ТЦК
Раніше ми розповідали, коли військово-обліковий документ не потрібен: правила для призовників на кордоні