Свято встановили ще за часів апостолів на честь пам'яті хрещення Спасителя Ісуса Христа у водах річки Йордан. Хрестив Його Іоанна Предтеча (Хреститель).

Тоді Ісусові було 30 років і хрещення у такому віці було нормою. Навіть навпаки, хрестили лише дорослих людей, щоб вони могли відчути віру в Бога та саму релігію.

Свято також називається "Богоявлення", тому що під час хрещення Ісуса всім явилася Свята Трійця. Тобто на Христа зійшов білий голуб – образ Святого Духа, а голос Отця з небес проголосив Його Божим Сином.

Цього дня традиційно звершують водосвяття. Воду прийнято святити двічі: спочатку напередодні в Хрещенський святвечір, а потім уже в саме Хрещення. Зазвичай 19 січня йдуть до місцевої водойми і роблять ополонку у вигляді кола, але найчастіше у вигляді хреста. Неподалік її встановлюють аналою і дерев'яний хрест із крижаним голубом, символом Святого Духа.

Популярні новини зараз
Рибам – експерименти, а Козерогам потрібна допомога: гороскоп для всіх знаків на 7 січня Від пенсії заберуть 20%: пенсіонерів можуть позбавити останніх копійок для виживання 5000 гривень на оплату комуналки: хто отримає допомогу у 2025 році Пенсійний фонд заявив про нововведення для українців: що змінилося з 1 січня
Показати ще

Після літургії всі йдуть до ополонки, де священик служить молебень, а потім тричі опускає у воду хрест, просячи на воду Боже благословення. Далі всі охочі починають купатися в ополонці. У народі вважається, що таке купання в крижаній воді на Водохреща може змити всі гріхи з людини, оздоровити тіло та очистити душу. Але церква нагадує, що гріхи може пробачити лише Господь, тому купання просто хороша традиція. Основою цієї традиції є язичницький звичай, коли проводив ритуал очищення водою. Тоді, в давні часи, вважалося, що ополонка і місце навколо неї має чарівну силу.

Іноді можливості піти до водоймища немає, тоді люди просто приносять у пляшечках та інших ємностях воду на освячення. Насправді навіть сніг вважається цілющим сьогодні, а будь-яка вода стає подібною до води Йордану, коли до нього увійшов Спаситель. Водою освячують будинок, людей, додають у їжу, п'ють на голодний шлунок при молитві, окроплюють нею вулики, двір, худобу та городи, додають у бочки з вином та в корм домашнім тваринам.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 6 січня є низка заборон: не можна лаятись, з'ясовувати стосунки з родичами, сусідами, засуджувати когось, бажати поганого, поганословити, відмовляти у допомозі та милостині. Церква ганьбить жадібність, лінь, заздрість, помста.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: займатися важкою фізичною роботою, домашніми справами, давати та брати гроші у борг. За повір'ям не можна ставити на підлогу посуд зі святою водою та розбавляти святу воду. Також напередодні свята та в день Богоявлення не слід нічого виносити та давати з дому – наші предки вважали, що так можна винести удачу та здоров'я родини.

Нагадаємо про Хрещення: історія свята і чому змінилася дата.

Раніше повідомляли, що українці не зможуть відпочити на святкові дні: що змінилося в календарі.