В Україні активно обговорюється питання щодо зниження віку для призову чоловіків на військову службу. Ці дебати посилилися на тлі заяв із США, які закликають розглянути можливість мобілізації громадян із 18 років.

Проте президент Володимир Зеленський та депутати Верховної Ради запевняють, що найближчим часом віковий поріг для мобілізації не знижуватиметься.

Давайте розберемося, як в Україні та за її межами ставляться до ідеї призову з 18 років.

Військовий облік юнаків, скріншот: YouTube
Військовий облік юнаків, скріншот: YouTube

Що говорили у США про мобілізацію 18-річних українців

Журналісти видання Reuters писали, що Білий дім тисне на Київ, щоб розглянути можливість зниження призовного віку своїх солдат до 18 років. Співрозмовник видання заявляв, що "Україна не може мобілізувати та підготувати достатню кількість новобранців для відправлення на фронт".

Популярні новини зараз
Гороскоп на тиждень 6-12 січня для всіх знаків Зодіаку: Близнюки захопляться іноземцями, Діви відпочивають, а у Водоліїв складності Наркомани, багатодітні та хворі: військовий жорстко пройшовся по ТЦК Кому з українців можуть перерахувати пенсію: названо категорію та причини Нові правила розшуку ухилянтів: кого знайдуть за лічені дні
Показати ще

Водночас, представник Держдепу США Метью Міллер під час брифінгу 9 грудня зазначив, що цю позицію Вашингтона вже донесли до Києва. Він також наголосив, що якщо Україна захоче мобілізувати більше військових, то США та союзники готові допомогти з екіпіруванням та навчанням.

Українські захисники, скріншот: Facebook
Українські захисники, скріншот: Facebook

Які зараз темпи мобілізації в Україні

Джерело видання ВВС Україна в Генштабі повідомило, що нинішні темпи мобілізації не покривають навіть втрати.

"Воювати повинні не одні старі люди. Питання в тому, скільки ми ще зможемо протягнути з наявними мобілізаційними ресурсами", - заявило джерело.

У виданні також нагадали, що для покриття втрат військове командування вирішило оптимізувати армійські структури. Завдяки цьому вдалося знайти додаткові тисячі людей.

Українські захисники, фото: Facebook
Українські захисники, фото: Facebook

Яка позиція української влади щодо зниження призовного віку

Володимир Зеленський недвозначно прокоментував зниження призовного віку в Україні в соцмережі Х. За словами президента, Україна має зосередитися на забезпеченні наявних бригад технікою та на підготовці особового складу для використання цієї техніки.

"Ми не повинні компенсувати нестачу обладнання та підготовки молодістю солдатів. Пріоритетом мають бути постачання ракет і зниження військового потенціалу Росії, а не зниження призовного віку в Україні. Метою має бути збереження якнайбільшої кількості життів, а не збереження зброї на складах", – наголосив він.

Член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Федір Вениславський також заявив, що жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 або до 20 років – ні в парламенті загалом, ні у профільному комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. зокрема – не розглядається.

Нардеп зазначив, що так само не розглядаються жодні ідеї щодо примусової мобілізації жінок, які є військовозобов'язаними або стануть ними після добровільного проходження базової військової служби.

Радник президента України Дмитро Литвин також заперечує підготовку до мобілізації громадян віком від 18 років та старших.

Українські захисники, скріншот: Facebook
Українські захисники, скріншот: Facebook

Що думають військові про зниження мобілізації до 18 років

Думки українських військових щодо зниження мобілізаційного віку до 18 років розділились.

Юрій Федоренко, комбат ударних БПЛА "Ахіллес" 92-ї ОШБр імені кошового отамана Івана Сірка, заявив, що всі повнолітні українці – і чоловіки, і жінки – мають бути військовозобов'язаними від 18 років, а на фронті мають воювати люди віком від 23 років.

Полковник СБУ та секретар комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко вважає, що мобілізаційний вік має починатися від 20 років. Він також зазначив, що у світі мобілізація від 18 чи 20 років – це звичайна практика.

Водночас Кирило Верес, командир батальйону К-2 54-й ОМБр, сказав, що йому не вистачає особового складу, проте він не готовий масово брати до свого підрозділу 18-річних.

Нагадаємо, юристи відповіли, чи можуть ТЦК силою утримувати чоловіків у своїх приміщеннях: "Два варіанти...".

Раніше повідомлялося, до українців з поганим здоров'ям прийде ТЦК: куди відправлять служити.

Також, нові можливості для військовозобов'язаних: онлайн-напрямки на ВЛК вже з лютого 2025 року.