Варто одразу нагадати нашим шановним читачам, що в Україні триває дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо спільної мобілізації. Справа в тому, що важливо точно знати, що змінилося з 1 січня 2025 року для військовозобов'язаних українців.

Зміни стосуються бронювання, відстрочок, а також процесів мобілізації. Деякі військовозобов'язані можуть отримати бронювання.

Зокрема, для цього працівник має отримувати щонайменше 20 000 гривень на місяць. Підприємство не може мати боргів за єдиним соціальним внеском.

Про це стало відомо завдяки публікаціям у різних джерелах як офіційних, так і в Telegram-каналах.

Візит до ТЦК. Фото: скрін youtube
Візит до ТЦК. Фото: скрін youtube

Популярні новини зараз
Відстрочка по догляду за особою з інвалідністю: юрист назвав нюанс, через який можуть мобілізувати Бронювання від мобілізації скасують у три кліки: держава запровадила нову функцію "Сюрприз", який може вдарити по гаманцях: пенсіонерам планують урізати важливу пільгу Не виплати, а знущання: пенсіонерам дадуть по 150 гривень
Показати ще

Заявку на бронювання можна подати лише через портал Дія. Підприємство при цьому має бути внесене до Єдиного переліку організацій, які мають право на бронювання військовозобов'язаних.

Візит до ТЦК, скріншот: Facebook
Візит до ТЦК, скріншот: Facebook

Мобілізація

Останнє продовження військового стану та мобілізації відбулося наприкінці жовтня, і вони продовжаться до 7 лютого 2025 року.

Зокрема, на військову службу закликаються чоловіки віком від 25 до 60 років, які:

- набули статусу "придатного" за результатами військово-лікарської комісії (ВЛК);

- раніше мали статус «обмежено придатний» та повинні пройти повторну ВЛК до 4 лютого 2025 року;

- мають дефіцитну військово-облікову спеціальність.

Візит до ТЦК. Фото: скрін youtube
Візит до ТЦК. Фото: скрін youtube

Відстрочка

Рада загалом підтримала закон №12104 про внесення змін до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" про уточнення підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особам, чиї близькі родичі загинули або зникли без вісті за участі діях. Президент України Володимир Зеленський підписав цей документ31 грудня 2024 року. Цим же законом Рада надала право на відстрочку громадянських, які пройшли полон.

Крім того, прийнято проект №11531 про надання військовим права на демобілізацію, якщо їхні неповнорідні родичі загинули на війні.

Візит до ТЦК, скріншот: YouTube
Візит до ТЦК, скріншот: YouTube

Відстрочка для осіб з інвалідністю

В Україні з 1 січня 2025 року відбудеться ліквідація системи МСЕК (медико-соціальних експертних комісій), які опікувалися видачею висновків щодо встановлення групи інвалідності у паперовій формі. Альтернативою стане оцінка повсякденного функціонування людини.

Таким чином, після ліквідації МСЕК з 2025 р. вся процедура перейде в електронний формат і для отримання необхідних документів громадянам потрібно буде звертатися безпосередньо до лікаря.

Процес оцінки функціонування може бути реалізований у різних формах. Залежно від обставин та потреб людини оцінка проводиться одним із наступних способів:

Очний – безпосередньо у закладі охорони здоров'я.

Дистанційний – з використанням методів та засобів телемедицини.

Заочний – без особистої участі людини виключно за наданими документами.

Виїзний – за місцем знаходження чи лікування людини.

Право на відстрочку від мобілізації мають люди з інвалідністю першої та другої груп, а також здійснюють догляд за такими особами.

Військовий облік юнаків, скріншот: YouTube
Військовий облік юнаків, скріншот: YouTube

Підготовка для студентів

У 2025 році для студентів вишів запровадять обов'язкову базову загальновійськову підготовку. Проте першокурсників вона не торкається.

МОН разом із Міноборони готують інструкторів для запуску базової загальновійськової підготовки. Вона розпочнеться з вересня 2025 року.

"Ймовірно, розпочинатимуть обов'язковий курс загальновійськової підготовки на другому році навчання, а завершуватимуть на третьому. Щодо інших категорій студентів будуть можливості долучитися до процесу", - розповів заступник міністра освіти і науки Михайло Вінницький.

За його словами, про мобілізацію не йдеться. Мета базової загальновійськової підготовки – забезпечити компетентність, пов'язану із захистом України, що включає поводження зі зброєю, надання першої медичної допомоги, організацію опору.

Нагадаємо, військовозобов'язаних можуть перевірити будь-якої миті: що вимагатиме ТЦК.

Раніше повідомлялося, мобілізація йде на повну потужність: у яких областях закликають найбільше.

Також, "Нас ніхто не питає": відомий ротний радить 15-річним українцям готуватися воювати.