Чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані перебувати на військовому обліку, а у разі отримання повістки проходити військово-лікарську комісію. Але що робити тим, хто має медичні діагнози, які можуть вплинути на придатність до служби? Зокрема, це стосується осіб із діагнозом «Змішаний тривожно-депресивний розлад зі стійкими помірно вираженими кризами на фоні ВСД».

Юрист Андрій Топчій роз’яснив, як саме діагноз впливає на придатність до військової служби, зокрема, до якого пункту Розкладу хвороб відноситься цей стан.

Згідно з додатком №2 до Положення «Про військово-лікарську експертизу» (затверджено наказом МОУ №402 від 14.08.2008 року), розлади психічного здоров’я розподіляються на кілька категорій.

ВЛК. Фото: imagedeliveryt
ВЛК. Фото: imagedeliveryt

Пункт «а» – важкі та стійкі порушення, які не піддаються лікуванню. До цього пункту відносяться:

Популярні новини зараз
За вікном сніг, лід та до -30: синоптик визначив, коли в Україні вдарять люті морози Доплати для пенсіонерів: кому і як нарахують по 2000 тисячі Українцям потрібно терміново переоформити рахунок: хто має зібрати документи та піти до центру клієнтів ПриватБанк порадував клієнтів напередодні свят: можна отримати до 2500 грн
Показати ще
  • ПТСР з вираженою симптоматикою;
  • Виражений тривожно-депресивний або генералізований тривожний розлад;
  • Обсесивно-компульсивний розлад (тяжкий);
  • Тяжкі депресивні епізоди з суїцидальними спробами чи намірами.
  1. Придатність: осіб із цими порушеннями зазвичай визнають непридатними до служби.

Пункт «б» – помірно виражені, тривалі або повторні розлади, які можуть заважати виконанню обов’язків військової служби навіть після лікування:

  • Помірний тривожно-депресивний розлад;
  • Стабільний перебіг ПТСР із помірною симптоматикою;
  • Генералізований тривожний розлад.
  1. Придатність: після госпіталізації тривалістю не менше 21 дня та безуспішного лікування приймається рішення про часткову або обмежену придатність до служби.

    ВЛК, скріншот: YouTube
    ВЛК, скріншот: YouTube

Пункт «в» – легкі та короткотривалі (до 3 тижнів) розлади, які мають сприятливий перебіг:

  • Помірний депресивний епізод;
  • Регредієнтний тип перебігу ПТСР.

Придатність: такі особи найчастіше визнаються придатними до служби.

За словами юриста, такий діагноз підпадає під пункт «б» статті 17 Розкладу хвороб, що визначає обмежену придатність. Це означає, що людина може бути придатною до служби у територіальних центрах комплектування (ТЦК) або частинах забезпечення. Проте остаточне рішення залежить від результатів стаціонарного лікування.

Що передбачає ВЛК у такому випадку?

  1. Госпіталізація на 21 день.
    Для підтвердження ступеня придатності пацієнт має пройти стаціонарне лікування в медичному закладі. Це обов’язковий етап для оцінки ефективності лікування та визначення стану здоров'я.

  2. Оцінка результатів лікування.
    Якщо лікування виявляється безуспішним, комісія може ухвалити рішення про обмежену або повну непридатність до служби.

Діагноз «Змішаний тривожно-депресивний розлад зі стійкими кризами» зазвичай не є підставою для повної непридатності до військової служби. Однак у разі підтвердження стійких порушень після госпіталізації, особа може бути звільнена від бойових завдань і направлена на службу у частини забезпечення. Щоб ухвалити рішення, обов’язково потрібне стаціонарне лікування терміном не менше 21 дня.

Нагадаємо, мобілізованим дадуть вибір: ТЦК пояснили відбір на службу

Раніше ми розповідали, що хвороба печінки більше не аргумент: з якими вадами здоров’я заберуть служити

Також, критерії бронювання від мобілізації: хто не отримає відстрочку