У церковному календарі це день вшанування пам'яті святого Трифона Печенгського, який жив на Кольському півострові у 16 столітті. Інші назви свята: "Трифон", "Зоря у рукавицях".
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНаші пращури вважали, що святий Трифон - захисник мореплавців. Тому ті, чиї професії пов'язані з морем, мають рано-вранці піти в храм і купити три свічки.
Також, 15 грудня за новим церковним календарем згадують святителя Стефана, сповідника та архієпископа Сурозького, а також відзначають Собор кримських святих.
Першу слід поставити преподобному Трифону, другу ставлять за упокій тих, хто помер у морі, а третю – за своє здоров'я. Вважається, що якщо це зробити, то Трифон весь рік оберігатиме від бід.
Є також повір'я, що сонце шле на землю своїх дітей – промінчики. Вони повинні розлякати нечисть, що вилізла. Але вони ще не дуже сильні, тому люди їм допомагали. Для цього проводили ритуал, коли розтоплювали спочатку пекти осиновими дровами до сходу сонця, а потім цими вугіллячками закидали двір зі словами: "Золоті вугілля і сонячні промінчики разом зібралися, злі духи з мого будинку забралися" . За прикметою, після такого ритуалу ніяка темна сила не наважиться зайти у двір і навіть якщо влаштовує прокази, то за брамою.
Ранкову та вечірню зорю вважали сестрами Сонця. Ранкова зустрічає, садить у колісницю з білими кіньми. А вечірня проводжає та забирає коней. У спальні обидві зорі вкривають рожевим покривалом. До них звертаються за допомогою, щоб вони та людину укутали таким покривалом та захистили від проблем та різних бід. Тож якщо побачите червону заграву на небі у цей день, слід провести один простий обряд. Встаньте навпроти зорі, розкажіть пошепки про свої проблеми, а потім тричі перехреститеся, йдіть додому, ні з ким не розмовляйте дорогою. В іншому випадку, зоря слухатиме вашу розмову, а про прохання забуде.
Вечірню зорю цього дня просять зупинити кровотечу та загоїти рани. До неї потрібно стати обличчям, потерти рану за годинниковою стрілкою і сказати: "Зоря-зірниця, ти прекрасна дівиця, чарами володієш, кровотечу зупиняєш. І мені допоможи, рану мою заживи. Щоб кришка з неї не лилася, а скоринкою взялася. Амінь" . Потім рану потрібно тричі обмити святою водою і піти, не дивлячись на зорю.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 15 грудня церква не схвалює лайки, сварок, лихослів'я, не можна заздрити, мстити, лінуватися, зловживати алкоголем, відмовляти у допомозі та милостині, які постять - порушувати правила посту.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не слід скаржитися на холодну погоду – вважається, що тоді здоров'я буде слабким. Щоб зміцнити його, потрібно, навпаки, зберігати бадьорість та гарний настрій.
Нагадаємо про Різдвяний піст-2024: коли починається, що суворо заборонено ці 40 днів і кому можна не дотримуватись.
Раніше ми повідомляли про харчування за циклами та днями на Різдвяний піст: що дозволено їсти з 15 листопада по 24 грудня.