25 листопада ознаменується вшануванням Клима Холодного у народному календарі.

Про Климента відомо небагато. Він народився у знатній римській родині. І після народження з батьками та братами вирушили до Афін через море. Однак на заваді потрапили в аварію корабля. Вижили всі, але вони втратили одне одного. Коли Климент подорослішав, він почав шукати відповіді, що відбувається з людьми після смерті, оскільки вважав, що його сім'я загинула. Так і став християнином. А після того, як його охрестили, Климент знайшов і матір із батьком, і братів.

Наші пращури вважали, що святий Климент приводить разом із собою Зиму, тому готувалися до сильних морозів. Тому й казали: "На Климента мороз насипав білих троянд"; "Климент морозом у мужика сльозу жене". Але якщо у цей день рано вранці заспівали півні, то незабаром буде відлига.

Популярні новини зараз
Долари можна продавати? Що буде з курсом в Україні після приходу Трампа Ціни рекордні, але буде дорожче: нерадісні прогнози для власників авто з ГБО Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Показати ще

Цього дня будь-які важливі справи починали натще. Такий звичай пов'язували із продовженням молотьби. Працювати було складно на ситий шлунок. А жінки пряли біля вікна, бо білий сніг відбивав сонце і ставало світлішим у хаті.

Цього дня треба обов'язково піти до церкви для того, щоби помолитися святому Клименту. Говорять, що молитви цього дня допоможуть захистити дітей.

Люди аналізували природні явища і за народними прикметами на 25 листопада намагалися передбачити погоду на найближчий час:

  1. Якщо йтиме сніг, то літо буде дощовим.
  2. Якщо на водоймищах поверх льоду видно воду, то незабаром потеплішає і дощ піде.
  3. Якщо багато снігу землі лежить, то рік урожайним буде.
  4. Півні рано-вранці кричать – до потепління.

Півень. Фото кадр з Youtube
Півень. Фото кадр з Youtube

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 25 листопада, як і будь-якого іншого дня, церква не схвалює гніву, виступає проти заздрості, жадібності, розпачу та лінощів. Не слід відмовляти у допомозі тим, хто просить, лаятися та лихословити – за поганими словами Бог не чує молитви. Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не варто давати гроші у борг, поспішати – інакше, справи підуть погано, працювати на повний шлунок і скаржитися на погоду – всіх терплячих зима обдарує міцним здоров'ям.

Нагадаємо про Різдвяний піст-2024: коли починається, що суворо заборонено ці 40 днів і кому можна не дотримуватись.

Раніше ми повідомляли про харчування за циклами та днями на Різдвяний піст: що дозволено їсти з 15 листопада по 24 грудня.