Українська армія зіткнулася з парадоксом: тисячі бійців, які формально числяться у ЗСУ, опиняються у статусі "за штат". Вони не служать, не одержують зарплати і не можуть влаштуватися на цивільну роботу, бо офіційно вони все ще військові. Деякі з таких бійців змушені збирати метал, щоб заробити бодай на мінімальні потреби.

Що означає бути "за штатом"? Система "виведених за штат" працює за складними та іноді абсурдними правилами. Основні причини: поранення, травми чи навіть конфлікти з командуванням.

Боєць ЗСУ. Фото: скриншот Facebook
Боєць ЗСУ. Фото: скриншот Facebook

В інтерв'ю один із військових із позивним "Єврей" каже – багато з них після лікування виводяться за штат, і їм починають виплачувати мізерні суми – символічні 500-600 гривень за звання. Це вкрай несправедливо, враховуючи, що багато солдатів більше не можуть продовжувати службу:

"Лікуйся як хочеш, живи як хочеш. А сім'ю як утримувати? За це дуже прикро".

Популярні новини зараз
Українцям приготували нові виплати: хто отримуватиме 4500 грн щомісяця Що буде, якщо добровільно не сплатити штраф від ТЦК: блокування картки – лише перший етап Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Військовослужбовці, поранені на фронті, отримують одноразову компенсацію у розмірі 100 тис. гривень та мінімальну зарплату у перші два місяці лікування. Солдати, які отримали травми над бою, опиняються у тяжкій ситуації.

Один із таких випадків – історія сержанта Юрія, який зламав спину, тягаючи ящики з боєприпасами. Він навіть не відразу дізнався, що більше не перебуває в підрозділі. Тепер він півроку живе на 650 гривень на місяць, з офіційним діагнозом "компресійний перелом" та статусом людини, яка "не потрібна" армії.

Поранений військовий, фото з відкритих джерел
Поранений військовий, фото з відкритих джерел

Резервні роти: ні туди ні сюди

Частину "заштатників" відправляють у так звані резервні роти. Там виявляються всі: від поранених, що одужують, до "проблемних" солдатів. Ці роти виконують допоміжні завдання – розвантажують машини, пиляють дрова, займаються будівництвом.

У таких ротах нерідко виявляються "злісні порушники" – ті, хто йшов у самоволку, конфліктував із командирами чи відмовлявся їхати на передову.

Як розповів один із солдатів, через травму в ДТП, що сталося з вини товариша по службі, він потрапив у госпіталь, а потім у резервну роту:

"Найабсурніше в моїй ситуації те, що я і група моїх друзів їхали на передову, у всіх було підписано БР. Але водій вантажівки не впорався з керуванням і перекинув машину. Я та інші солдати отримали переломи, струси. Потрапивши до шпиталю, я не отримав виплату за поранення і був одразу виведений за штат. Присутність алкоголю у крові. Але всіх нас вивели за штат – вже п'ять місяців не отримуємо зарплат, що буде далі, куди нас направлять, невідомо тим, що пиляємо дрова, розвантажуємо машини. використовують як будбат. Разом із нами у резервній роті є наркомани, алкаші. А є незручні для командирів. пішли у відмову через тупість командирів, які кидали їх прямо в м'ясорубку", – ділиться він.

ЗСУ. Фото Генштаб
ЗСУ. Фото Генштаб

Чому система не працює?

Військові експерти кажуть, що проблеми розпочинаються на рівні командування. Командири часто не хочуть розбиратися у ситуаціях, а поранених чи "зальотчиків" відправляють за штат, щоб "не заважали". Серйозних перевірок чи спроб відновити таких бійців у підрозділах майже немає.

"Зальотчиків з п'янки або бійок, або наркоманів, можуть роками тримати за штатом - вони нікому в бойових частинах не потрібні. Також їх не можуть і звільнити, тому зальотчиків можуть тримати в резервних ротах як дешеву працю для підрозділів . Додому їх відпускають рідко, тримають у тилу неподалік частини, - пояснив офіцер.

Що робити бійцям?

Для багатьох опинитися "за штатом" означає зависнути між небом і землею. Вони не служать, але й не можуть повноцінно повернутися до цивільного життя. перегляду свого статусу

Нагадаємо, Дикий хоче, щоб цивільні полювали на "шахеди": "Доби через три"

Раніше ми писали про те, що український гурт Курган і Agregat зібрали 14 млн грн для ЗСУ "аграрним репом" з душею: "А наші топ-співаки..."

Крім того, нардеп визнав, що військові, мобілізовані через ТЦК та СП, не справляються: "Приховуються або одразу йдуть до СЗЧ"