У церковному календарі це день вшанування пам'яті апостола від 12-ти євангеліста Левія Матвія. Інші назви свята: "Матвій", "Матвій - зима відпіт", "Зима потіє".
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПрізвисько "Зима відпіт" день отримав за те, що 16 листопада часто бували відлиги. Також називали день Матвієм Вітродуєм, оскільки часто віяв дуже сильний і холодний вітер.
Це другий день Різдвяного посту, а отже пишні застілля влаштовувати не можна. Але на пісну вечерю з чаюванням все одно збиралися. Ви можете зробити так само, ходити у гості ніхто не забороняє. Жінки раніше влаштовували посиденьки в одному будинку, щоб зайнятися рукоділлям, заспівати пісні, розповісти різні історії. Багато хто також ворожив.
Цього дня краще не займатися важкою працею. Просто добре проведіть час із гостями. А якщо прийшла небажана людина, все одно прийміть її, почастуйте. А ось, коли він піде, просто вимийте підлогу та вхідні двері зі святою водою. Також не надягайте червоний одяг, так ви можете накликати на себе лихо. З такої ж причини на Матвія краще не дивитись у дзеркало.
Також був цікавий обряд для молоді. Треба було пройтися селом і зібрати по курниках яйця. Потім їх зносили в один будинок, варили та влаштовували "яєчні бої", як на Великдень. Хлопці "билися" окремо, а дівчата – окремо. А переможці цих двох гуртів ставали парою вечора. Їм перев'язували руки стрічкою і водили навколо таких «заручених» хороводи, доки пара танцювала у колі.
Для старих теж була справа, вони ділилися з онуками та дітьми історіями з життя, загадували різні загадки та розповідали про різні прикмети.
Ще можна провести змову на бажання. Опівдні потрібно зібрати хвою та березові гілки та зробити з них багаття. Потім встаньте проти вітру. Коли багаття достатньо розгориться, киньте в нього нитку, яку потрібно наговорити своє бажання. Коли вона загориться, скажіть: "Ти, ниточка, гори і моє бажання виконай. Вітер, попіл забери і задумане здійсни. Амін" . Дочекайтеся, щоб багаття догоріло, а золу закопайте в землю. Ідіть, не оглядаючись, не вітайтеся ні з ким, поки не переступите поріг будинку. У жодному разі не давайте нікому цукор та сіль.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 16 листопада не слід гніватися, лаятись, лінуватися, зневірятися, відмовляти у допомозі. Так як почався Різдвяний піст, то не можна влаштовувати галасливі застілля.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити за народними прикметами – не слід перераховувати дрібницю, інакше весь рік буде фінансово важким. У минулі часи у цей день чекали сильні вітри і намагалися вберегтися від них - вважалося, що вони могли не тільки завдати шкоди господарству, а й підірвати здоров'я.
Нагадаємо про Різдвяний піст-2024: коли починається, що суворо заборонено ці 40 днів і кому можна не дотримуватись.
Раніше ми повідомляли про харчування за циклами та днями на Різдвяний піст: що дозволено їсти з 15 листопада по 24 грудня.