Ціни продовжують зростати і схоже, що цей процес тільки прискорюється. У жовтні інфляція в Україні підскочила до 9,7%, порівняно з 7,5% у вересні. Особливо відчутне зростання цін на продукти, і це вже не жарти.

Міністерство фінансів провело своє розслідування та поділилося прогнозами. Наприклад, зростання цін на продукти за рік склало 10,9%, але для багатьох українців все виглядає набагато гірше. Люди кажуть, що за той самий набір продуктів тепер доводиться платити на 15-20% більше, ніж раніше.

Економіст Олексій Кущ пояснює це так:

"Такий ефект в інфляційних процесах виникає, якщо так звані „чутливі“ товари в споживчому кошику дорожчають швидше, ніж інші. При цьому люди не можуть відмовитися від таких продуктів. В Україні у списку таких "чутливих" товарів, наприклад, картопля, цибуля, сало. І всі вони зараз дорожчають”.

Ціни на продукти, кадр з відео
Ціни на продукти, кадр з відео

Популярні новини зараз
Пенсіонери отримають індивідуальні доплати до Нового року: кому скільки нарахують Подорожчання буде нестерпним: українцям радять робити запаси – по 10 кіло не менше Гороскоп на 13 грудня: як провести останню "нещасливу" п'ятницю року Українці не підозрюють про наслідки: які пастки приховує "Національний кешбек"
Показати ще

Що на нас чекає далі?

У листопаді інфляція може знову вдарити по кишенях українців. Наприклад, хліб може подорожчати на 10-15%, якщо виробники не зможуть знайти гроші на закупівлю сировини, попереджає експерт Юрій Дученко. Він додає, що якщо цього не станеться, то виробники хліба можуть почати скорочувати або взагалі припиняти виробництво.

А молочні продукти також не відстають. Прогнози на листопад не тішать: ціни на молочну сировину знову зросли, і це лише збільшує собівартість молочної продукції.

Що ми бачимо на полицях магазинів?

Якщо подивитися на мінімальний продуктовий набір за листопад, то за 11 днів його ціна зросла на 40 грнз 760 грн. у жовтні до 801 грн. Це набагато більше, ніж зростання цін у жовтні (20 грн.). І це ще не межа, бо інфляція продовжує зростати.

Продуктові набори, скріншот: YouTube
Продуктові набори, скріншот: YouTube

Чому зростають ціни?

Насамперед це пов'язано з енергоресурсами. Наприклад, ціна на електроенергію для бізнесу зросла майже на 40% за рік. Через дорогу енергію зростають витрати на виробництво, що веде до подорожчання продуктів на полицях магазинів.

Але цікаво, що ціни в роздріб зростають повільніше, ніж на рівні промисловості, і це створює дисбаланс. Виробники не можуть відразу підвищити ціни, як хотілося б через побоювання, що це знизить попит. Тому вони підвищують ціни із запасом, що, звісно, ​​не допомагає стабілізувати ситуацію.

Які прогнози на кінець року?

За словами експертів, інфляція у 2024 році становитиме близько 10% або трохи більше. Це не так багато, але все одно вдвічі вище, ніж планував Нацбанк. На початку року прогноз був 8,6%, і тепер здається, що економіка опинилася у безвиході.

Економіст Шапран вважає, що НБУ потрібно пом'якшити монетарну політику та знизити відсоткові ставки, аби хоч якось пожвавити економіку. В іншому випадку на нас чекають нестандартні заходи, такі як безумовний дохід.

Загалом, на нас чекає непростий період: ціни зростатимуть, а ось економічне зростання поки що під питанням.

Нагадаємо, заради бутерброда плюс 50 грн до чека: супермаркети різко змінили ціни на ковбасу, сосиски та сардельки.

Раніше ми писали про те, що ресторани працюватимуть за новими правилами: що чекає на відвідувачів

Крім того, Знай.ua повідомляв, заготівля дров - не жарт: українців попередили про зростання тарифів на газ, озвучено дату