11 листопада за новим церковним календарем вшановують преподобного Феодора Студіта.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Отець Феодора був чиновником у Візантії, де преподобний мешкав наприкінці 8-го століття. Тому Феодор здобув гарну освіту, навіть одружився. Але він вирішив присвятити своє життя Господу.
Дядько порадив йому постригтися в ченці. Дружина Ганна підтримала його і вони разом вирушили у духовний шлях. Феодор проповідував християнство, викривав знатних людей у їхніх гріхах, нікого не боячись, захищав ікони. Під час гонінь його схопили та катували, але це не зламало його віри. Феодор також був наступником ігумена у Студійському монастирі, звідси й приставка до імені преподобного. Він розробив статут, який згодом прийняли у всіх обителях. А його монастир дуже вплинув на весь світ християнства.
Феодора, як ми вже говорили раніше, назвали Студитом через обитель, у якому він служив. Але російський народ зрозумів це по-своєму і називав його ще Морозом. Люди казали: "Федор Студит землю студит". В цей час вже було зрозуміло, що теплішого не буде і настала зима. Тому люди намагалися проводити день вдома, гріючись біля печі та їдять щі. Було багато прикмет цього дня, за якими прогнозували погоду та врожай. Наприклад, якщо у цей день було багато зірок на небі, то потрібно готувати кошики, бо врожай ягід та грибів буде добрим. Але прикмета здійсниться, тільки якщо заварити чай із сушеними ягодами.
Преподобний Феодор Студит, якого православна церква вшановує цього дня, жив у Студійському монастирі. Але на Русі вирішили, що Студит означає холод, тому його неодноразово називали Морозом. За народним повір'ям дух осені жицень у цей день іде, його змінює зимовий дух зюзя. Батьки, хоч і шанували святого, але ще зберегли деякі уявлення з язичництва. Тому Мороза вони бачили могутнім богатирем чи ковалем, який сковує землю та водойми льодом.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 11 листопада, як і будь-якого іншого дня, церква не схвалює гніву, жадібності, лінощів, заздрості, обжерливості. Не слід лаятись, бажати зла, відмовляти у допомозі. Серед заборон, що сьогодні не можна робити за народними прикметами – переїдати та довго спати.