Під час воєнного стану перевірки особистих речей та телефонів на вулицях і блокпостах стають дедалі частішими. Що робити, якщо військові або представники правоохоронних органів намагаються забрати ваш мобільний пристрій? Одеський адвокат Олексій Шалару пояснив деталі таких ситуацій.

Юрист зазначає, що правоохоронні органи можуть попросити надати телефон на огляд, але людина не зобов’язана цього робити. Ви маєте право відмовити в огляді телефону або іншої особистої речі, і це буде законним. Примусове вилучення телефону, на думку Шалару, є перевищенням службових обов’язків і може бути розцінене як порушення закону.

Перевірка ТЦК, скріншот: YouTube
Перевірка ТЦК, скріншот: YouTube

“Людина, яка фіксує щось на відео чи фото в громадському місці, має повне право відмовитися від огляду її телефону. Правоохоронці та представники ТЦК не можуть заборонити фіксувати події у відкритих місцях,” — пояснює юрист.

Варто пам'ятати, що під час воєнного стану існують певні заборони на фото- та відеофіксацію. Проте вони не поширюються на місця загального користування, де зйомка залишається правом громадян.

Популярні новини зараз
"Тисячу Зеленського" дозволили отримати ще одним способом: як скористатися можливістю Водійські посвідчення стануть "тимчасовими" документами: автомобілістам готують нові правила Стосується всіх одержувачів пенсій: українцям дали 30 днів на явку до ПФУ Порошенко в Штатах шкодить Україні: дратує республіканців нагадуванням, як «зливав» Трампа на користь Гіларі Клінтон, - експерт
Показати ще

Закон чітко окреслює, які саме об’єкти заборонено знімати під час воєнного стану:

  • пересування військової техніки,
  • місця дислокації військових підрозділів,
  • стратегічні об’єкти,
  • об’єкти критичної інфраструктури.

У випадку, якщо ваш телефон забрали всупереч вашій волі, важливо звернутися до юристів або відповідних служб, щоб зафіксувати цей інцидент. Ви також можете вимагати повернення телефону, посилаючись на законне право відмовитися від огляду, якщо підстав для перевірки не було надано.

Нагадаємо, у ТЦК пояснили, як працюватиме контроль за ухилянтами до кінця 2024 року

Раніше ми розповідали, що робити, якщо працівники ТЦК вимагають увійти до вашої оселі: поради юриста

Також, першими отримають повістки: прем'єр назвав пріоритет для ТЦК