З'явилася інформація, що в Україні посилюються вимоги до індустрії карткових банківських платежів. Тепер запроваджується поняття "миттєві переклади", які мають проходити менш ніж за 10 секунд. Виявилося, що це одна з вимог МВФ, яка має наблизити Україну до інтеграції до платіжного ринку ЄС.

Відповідні норми запроваджує Національний банк України (НБУ) після ухвалення законопроекту № 11043 про коригування роботи ринків фінпослуг (документ уже підписав президент Володимир Зеленський).

оплата картою, скріншот з відео
оплата картою, скріншот з відео

Ключовим розробником законодавчих змін став сам НБУ. Але офіційними ініціаторами заявлено групу нардепів від "Слуги народу" та "Відновлення України", зокрема: Ольга Василевська-Смаглюк, Вікторія Кінзбурська, Олександр Лукашев та Олександр Сова.

Під поняття "миттєвих платежів" підпадають грошові перекази, що відповідають критерію саме за швидкістю їх проведення (10 секунд). Нацбанк кваліфікує такі операції, як "кредитовий миттєвий переказ", тобто. той, що ініціюється відправником. До таких переказів не входять, наприклад, оплати підписок на стрімінгові послуги.

Популярні новини зараз
ПриватБанк скасував тарифи на основні послуги: кому дозволили не платити комісії Київстар оголосив нові правила продовження терміну дії SIM-карт Мобілізація та штрафи: ухилянтам "закрутять гайки" за ігнорування повісток В ТЦК поставили крапку у питанні мобілізації 50-річних чоловіків: "Є директива..."
Показати ще

Черга у банку, скріншот: YouTube
Черга у банку, скріншот: YouTube

Згідно з оновленим законодавством, миттєвим вважатиметься платіж, який повністю проведено за 10 секунд у будь-який час доби та будь-якого дня тижня.

До поняття "повного проведення" включаються:

- усі перевірки (зокрема, фінансовий моніторинг);

- фактичний переказ з рахунку ініціатора;

- зарахування коштів одержувачу;

- безкоштовне інформування одержувача в SMS або через push-повідомлення.

При цьому використовувати словосполучення "миттєві платежі" у рекламі зможуть лише ті, хто виконує зазначені умови. У разі, якщо всі етапи операції відбуватимуться більш ніж за 10 секунд, таке твердження в рекламі вважатиметься дезінформацією та каратиметься штрафами або навіть позбавленням ліцензії.

Приватбанк. Фото: скрін youtube
Приватбанк. Фото: скрін youtube

На даний момент в Україні не зводяться переклади на 10 секунд. Їхнє впровадження в Україні Національний банк планує провести до кінця першого кварталу 2025 року.

Однак неофіційно в українських банках підтвердили тестування регулятором таких платежів, а також розповіли про проблеми, що виникають у процесі. Зокрема, за даними Мінфіну, складнощі фіксувалися під час перевірок наприкінці вересня 2024 року.

В результаті НБУ розіслав у банківській системі лист "Про недоліки реалізації миттєвого переказу учасниками СЕП", в якому наголошував на "негараздах під час обміну інформацією між Центром обробки СЕП, банком-агентом одержувача", а також слабкою зацікавленістю банків у проекті (7 учасників СЕП взагалі не брали участь у тестуванні).

Фінансисти пояснюють, що впровадження справжніх "миттєвих платежів" є одним із зобов'язань України щодо вступу до Європейського Союзу.

Нагадаємо, українці шукають вихід: як обійти ліміт на перекази понад 150 тисяч гривень.

Раніше повідомлялося, за поповнення з терміналу заплатіть додатково: банки встановили нові правила.

Також, мінус 5000 грн із картки: клієнти "Ощада" втрачають гроші, а в банку розводять руками.