Розлучення — складний процес, який ще більше ускладнюється, коли справа доходить до розподілу кредитних зобов'язань. Подружжя може зіштовхнутися з фінансовими труднощами, особливо якщо мова йде про кредити, іпотеку та інші боргові зобов'язання. Ця стаття допоможе розібратися, як поділити спільні фінансові обов'язки та уникнути юридичних непорозумінь.

Під час шлюбу кредити зазвичай оформляються на обох членів родини, які виступають як співкредитори, або ж на одного з них, де другий є поручителем. Така схема дозволяє банкам розподілити ризики, адже вони можуть звернутися до обох осіб у випадку непогашення боргу. Проте після розлучення ці фінансові зв’язки стають причиною конфліктів. Важливо розуміти, що згідно з Сімейним кодексом України, борги подружжя розподіляються пропорційно до спільної власності, незалежно від того, на кого оформлено кредит. Якщо кошти були витрачені на сімейні потреби, цей борг вважається спільним.

Кредитна картка, покупки / фото: Дзен
Кредитна картка, покупки / фото: Дзен

Існують ситуації, коли кредити не підлягають розподілу між подружжям:

  1. Кредит без згоди одного з подружжя. Якщо один із партнерів взяв позику без відома чи згоди іншого, і кошти були витрачені не на спільні потреби, такий борг може бути визнаний індивідуальним. Важливо довести, що ці витрати були спрямовані на особисті цілі, а не на потреби сім’ї.

    Популярні новини зараз
    Пенсіонери можуть отримати додаткові 940 гривень: порядок оформлення доплати Індексація пенсій у 2025 році на 16% скасовується: на скільки зміняться виплати у простих українців В Україні проводять масштабну зміну системи пенсій: скільки "знімуть" із реальних зарплат Рахунки за електроенергію: у YASNO закликали оплачувати по-новому
    Показати ще
  2. Кредити, взяті до чи після шлюбу. Зобов’язання, які були створені до одруження або після розлучення, не підлягають розподілу, оскільки вони не пов’язані із сімейним бюджетом.

  3. Особисті витрати за кредитними картками. Позики, взяті на особисті потреби, зазвичай не розподіляються. Наприклад, борги по кредитних картах часто залишаються індивідуальною відповідальністю того, хто взяв кошти, якщо тільки інше не було доведено в суді.

    Кредит, договір / фото: Freepik
    Кредит, договір / фото: Freepik

Довести, що кредит витрачений на потреби сім'ї, можна за допомогою банківських виписок, чеків та інших підтверджуючих документів. Наприклад, покупка великої побутової техніки, ремонту чи лікування може розглядатися як сімейна витрата. Але визначити призначення дрібних транзакцій по картці буває складно, що ускладнює процес розподілу боргу.

Найоптимальніший спосіб розподілу боргів — це мирова угода, яка може бути закріплена у шлюбному договорі або в угоді про розподіл майна. Якщо пара досягає домовленості, вони можуть звернутися до банку та повідомити його про зміни в розподілі зобов'язань. У випадку, коли подружжю важко домовитися самостійно, вони можуть звернутися до суду. Суддя, розглядаючи обставини справи, зможе винести рішення, яке врахує всі надані докази та обставини.

Нагадаємо, зробили вклад – можете попрощатися з грошима: як ПриватБанк залишає без засобів для існування

Раніше ми розповідали, що заплатите і за себе, і за сусідів: споживачів із не повіреними лічильниками обдеруть як липку

Також, доступні кредити від Ощадбанку: як отримати вигоду від нових пропозицій