На початок повномасштабної війни близько ста тисяч дітей виховувалося в українських інтернатах. У сумі – це близько семи сотень установ по всій країні. Через вторгнення окупантів частина з них зараз окупована, а частина евакуйована за кордон.

Проте скандали через насильство та агресію у методах виховання дітей-сиріт у державних установах щорічно лише додаються.

Звернути увагу дорослих на це спробувала журналістка одного із українських телеканалів Світлана Беризівська.

Скріншот із сюжету ТСН // YouTube
Скріншот із сюжету ТСН // YouTube

Як у деяких інтернатах знущаються з дітей

Мотузки на дитячому майданчику та хлопчик на зріст метр п'ятдесят у ліжку для немовлят із проваленим дном. Ці фотографії зробив радник омбудсмена під час позапланової перевірки Магальського інтернату на Буковині, де мешкають півсотні дітей з інвалідністю.

Популярні новини зараз
Мобілізацію в Україні посилять: ТЦК змусять працювати ефективніше Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Надіються всі, але мало хто відчує: чого чекати від індексації пенсій у 2025 році Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Показати ще

В інтернаті у Дніпрі хлопчик лежав у ліжку із зав'язаними руками. Під час перевірки Дніпровського дитячого будинку-інтернату, в якому виховується 22 дитини з інвалідністю, виявили, що у підопічні установи застосовували фізичне насильство та утиски, повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. В іншому інтернаті у Дніпрі у дітей виявили синці на руках.

Мати Захара розповідає про свій досвід перебування її сина з інвалідністю в інтернаті Київської області. Вона швидко забрала сина з того закладу – схудлого та з синцями.

Скріншот із сюжету ТСН // YouTube
Скріншот із сюжету ТСН // YouTube

Випускники інтернатів розповіли про знущання

Дитячі будинки, інтернати чи реабілітаційні центри – через методи тамтешнього виховання щороку виникають десятки скандалів. Як правило, це заклади з обмеженим доступом. Що відбувається всередині стає відомо найчастіше після позапланових чи моніторингових перевірок від уповноважених. Зазвичай, навіть на такі факти працівники інтернатів знаходять пояснення.

Випускник інтернату Тарас так згадує будні в інтернаті. Хлопець зараз став соціальним працівником.

"Багато хто боїться говорити, боїться говорити про те, що діється там, про те, що відбувається, про те, що просто відбувається не одноразово, а як би роками", - каже хлопець.

Тарас є серед тих, хто бере участь в інформаційній компанії з реформування інтернатної системи виховання. І серед тих, хто наважився розповісти про травми дітей після дитячих будинків

"Ти спиш, до тебе просто піднімають чаклунку та б'ють по ногах, тому що вони вважають це правильним", - каже хлопець.

17-річний Андрій Буняк також випускник інтернату, де провів усе життя. Мріє стати художником, але згадує, як фізичне насильство було частиною щоденного виховання у закладі.

"Коли ти спиш, ти можеш спати. І якщо виховательці, помічникові не сподобається, що ти спиш, вона може, вибачте мене, відху**ити, вибачте, тієї людини, яка спить, просто підійти і вдарити", - каже він.

Скріншот із сюжету ТСН // YouTube
Скріншот із сюжету ТСН // YouTube

В Україні діти досі потрапляють до інтернатів

З 2017 року в Україні триває реформа системи догляду дітей-сиріт. Замість інтернатів діти повинні потрапляти до прийомних сімей або під опіку сімейного типу. Самі інтернати з часом планували закривати. Проте щороку щонайменше пів тисячі дітей в Україні потрапляють досі до інтернатів. Наразі експерти та держава намагаються прискорити цю реформу, бо під час війни це стало ще більш актуальним.

"Сирітство може статися будь-якої миті з будь-якою родиною. Прилетить ракета і ваші діти виявляться без вас. Ось це на них чекає. Цей біль, цей смуток, це самота. у яких ми живемо, якраз і є поштовхом для того, щоб цю систему реформувати", - каже національний директор БФ "СОС Дитячі Містечка" Україна Сергій Лукашов.

За останніми даними організації СОС Дитячі містечка в інтернатах нині виховують 25 тисяч дітей. 5 тисяч – це сироти. Інші – це ті, кого батьки самі добровільно часто через кризові умови життя віддають туди на виховання. Через випадок у Львові у Міністерстві соціальної політики обіцяють перевірити всі інтернати найближчим часом.

Нагадаємо, росіяни доводять українців до відчаю на окупованих територіях.

Раніше повідомлялося, Польща залишає українців без грошей: які виплати скасують.

Також, Рада зобов'язала розкривати кошториси на будматеріали: новий закон вдарить за корупційними схемами.