Для всіх наших дорогих та шановних читачів, які під час походу в магазин чи на ринок уважно стежать за змінами цінників на головні продукти харчування, є одразу кілька важливих новин. Справа в тому, що в Україні ринок продовольчих товарів зазнає значних цінових коливань, що викликає занепокоєння як у споживачів, так і в експертів галузі.

За даними Державної служби статистики, інфляція у серпні прискорилася до 7,5% у річному обчисленні, суттєво перевищивши липневий показник у 5,4%. Ця тенденція особливо помітна у продовольчому секторі, де зростання цін на окремі категорії товарів досягло двозначних показників.

Про це стало відомо завдяки інформації експертів економічного видання Minfin.

Ціни на овочі, фото: Знай.ua
Ціни на овочі, фото: Знай.ua

Хлібобулочні вироби показують одне з найбільш відчутних подорожчань. За останній місяць ціни на хліб зросли на 2,4%, а у річному вирахуванні – на вражаючі 12,2%.

Популярні новини зараз
Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати
Показати ще

Юрій Дученко, перший віце-президент Всеукраїнської асоціації пекарів, розкриває причини такого стрибка. За його словами, вартість тонни борошна найвищої якості злетіла з 9 тис. грн. у квітні до 14,5 тис. грн. сьогодні. Це змушує виробників планувати подальше підвищення цін на 5-10% з початку жовтня.

Овочевий кошик українців також суттєво подорожчав. Річне зростання цін на овочі досягло 36%, а на фрукти – 10%. Особливо вражаюча ситуація з морквою, ціна на яку вдвічі перевищила торішні показники, досягнувши 12–16 грн. за кілограм.

Супермаркет, фото: Знай.ua
Супермаркет, фото: Знай.ua

А ось аналітики платформи EastFruit пояснюють це скороченням пропозиції у міжсезоння та несприятливими погодними умовами. Крім того, подорожчала й інша овочева продукція: білокачанна капуста зросла в ціні до 22-23 грн. за кілограм, томати – до 20–45 грн., огірки – до 45–50 грн.

Молочний сектор також свідчить про зростання цін. Закупівельна вартість молока підвищилася майже на гривню за літр, сягнувши 14,19–15,69 грн. без ПДВ. Асоціація виробників молока пояснює це дефіцитом сировини, викликаним як погодними умовами (спека негативно вплинула на надої), так і зростанням експорту молочної продукції через підвищення світових цін.

М'ясний ринок демонструє змішану динаміку. За останній місяць охолоджена свинина подорожчала на 3,2%, курятина – на 2,5%, яловичина – на 2,8%. Однак у річному вирахуванні ціна на свинину дещо знизилася – з 202,7 до 199,6 гривень за кілограм. Олег Пензін, голова Економічного дискусійного клубу, пояснює це обмеженою купівельною спроможністю населення.

Ціни на м'ясо. Фото: скрін youtube
Ціни на м'ясо. Фото: скрін youtube

Експерти прогнозують подальше прискорення інфляції восени. Ключовими факторами залишаються проблеми з електропостачанням, які змушують виробників використовувати дорогі генератори, девальвацію гривні, що впливає на вартість імпортних складових, та зростання заробітних плат через дефіцит кадрів у галузі. Наприклад, хлібопекарні вже збільшили зарплати на 25%, але все ще відчувають нестачу працівників.

Курячі яйця. Фото: скрін youtube
Курячі яйця. Фото: скрін youtube

Окремо слід наголосити на ситуації з яйцями, ціна на які зросла на 7,1% за місяць. Сергій Карпенко, керівник Спілки птахівників України, пояснює це подорожчанням кормів: ціни на зерно зросли на 50%, а на дріб – на 40% на рік.

Економіст Данило Монін прогнозує, що за підсумками року інфляція може сягнути 10%. Це пов'язано не лише з продовольчим сектором, а й із зростанням цін на паливо та імпортні товари через девальвацію гривні.

Нагадаємо, вершкове масло вже по 83 грн: супермаркети підняли ціни на продукти для бутербродів.

Раніше повідомлялося, помідори з огірками продовжують бити по гаманцях, зате перець тішить цінами — осінні зміни на ринку овочів.

Також, прогнози щодо цін на продукти до весни 2025 року.