На Закарпатті упродовж двох місяців розчищають сміттєві затори на річках Латориця та Боржава. Розчищення русел таких масштабів, кажуть в обласній держадміністрації, не проводили років 30. Спресоване за роки сміття та повалені дерева можна вибрати тільки спецтехнікою. Розповыдає Радіо Свобода.

На березі річки Боржава в селі Верхні Ремети працює техніка ДСНС у Закарпатській області, тут вже кілька днів розчищають 50-метровий затор з пластику та іншого сміття. Водолази піднімають із дна велетенські брили дерев, далі рятувальники лебідкою витягують їх на берег.

«Чотири роки тому ми своїми силами і тракторцями витягували дерева, але все сміття так не збереш, громаді не під силу. Централізовано так чистять вперше», – каже сільський голова Верхніх Ремет Олександр Подмятніков.

У воді, крім пет-пляшок, каністри, взуття, тара з-під побутової хімії, а нещодавно витягли навіть труп людини.

«Це практично завершальний етап розчищення. Затори створюють певну небезпеку і для довкілля, і для громади селищних рад, розташованих вдовж річок. Під час паводку підняття річки сягає 5-6 метрів і те, що перебуває у воді, може перетворитися у селевий потік, який виходить на територію населених пунктів. Крім того, сміття переноситься на територію Угорщини, ми отримали відповідну ноту у дипломатичному плані від президента Угорщини», - коментує Олексій Петров, голова Закарпатської ОДА.

Популярні новини зараз

Ощадбанк заявив про знищення карт українців: "Було прийнято рішення про призупинення"

Діма Білан повідомив про сумну обставину: виявили СНІД

Володимира Зеленського особисто торкнулася ДТП з українцями в Польщі: "Близькі загинули"

Молода Українка загинула на заробітках в Чехії, гарувала заради сина: "Давидчик більше не обійме маму"

Показати ще

Олексій Петров

Ще на початку липня президент Угорщини Янош Адер закликав Україну та Румунію припинити забруднювати велику річку Тису та її притоку Сомеш, до яких після недавніх повеней потрапила величезна кількість пластикових пляшок від сусідів.

У середині червня Угорщина вивезла 938 кубометрів відходів з річки Тиса, включно з попередніми паводками об’єм сміття з України склав 2258 кубометрів. Така ситуація заважає щоденному життю регіону, риболовлі, туристичним заходам, є естетично огидним явищем і погано впливає на флору та фауну.

Тонни сміття насамперед шкодять екосистемі закарпатських річок, де воно накопичується. Голова Закарпатської облдержадміністрації каже, що є такі затори, що не прибиралися 30 років і товщина шару сміття у них сягає 5-6 метрів.

«Там вже вибудовується своя екосистема: на пляшках виростають дерева, чагарники. Через це змінюється русло річки, розмиваються береги, зменшується швидкість течії. Ми ухвалили рішення, що залучаємо ДСНС, водне господарство, в рамках обласної програми виділили 6 мільйонів гривень, щоб провести тендери і прибрати ці 15-20 заторів. Протягом жовтня плануємо завершити роботи», – каже Олексій Петров.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський приїхав на Закарпаття проінспектувати хід робіт з розчищення річок.

«Головне завдання – сформувати нову культуру поведінки людей. Це не рік і не два. Дуже скоро можна побудувати заводи зі спалювання сміття, але за цей час важко формувати свідомість людей. Зараз у Верховній Раді є закон про управління відходами, який треба прийняти у другому читанні, потім прийняти низку законопроєктів, які мають бути секторальними. І стимулювати бізнес, щоб розбудовувати заводи з глибинної переробки. Щоб на полігон потрапляло 15-30%. На сьогодні в Україні переробляється 4% сміття, все інше потрапляє на звалища, полігони, а ще на стихійні звалища», - зазначає Роман Абрамовський.

Роман Абрамовський

Закарпаття, за інформацією облдержадміністрації, щороку продукує 300 тисяч тонн сміття. Область потребує мінімум три сміттєпереробні заводи. Поки немає жодного. Наразі підготовані інвестиційні паспорти для 14 майданчиків, які дозволяють паспортизовані полігони чи надати нові. Чотири громади звернулися щодо виділення землі під такі заводи. Олексій Петров говорить, що Угорщина також пообіцяла виділити додатковий транш на запуск збудованої сміттєсортувальної лінії у селі Яноші.

Нагадаємо, що у Запоріжжі автомийка перетворила Дніпро на зливний бачок, тонни гидоти - у воду.

Як повідомляв портал Знай.uа, цвіте і стогне Дніпр широкий, або як через простих українців масово гине риба.

Також портал Знай.uа писав, що тернополяни перетворилися на "зомбі" через супермаркет під вікнами - пиячать і волають пісні до ранку.