Перевірки мобільних телефонів на вулицях і блокпостах стали звичною практикою. Часто це викликає обурення громадян, адже телефон — це не просто пристрій зв’язку, а сховище особистої інформації, яку захищає закон. Однак чи мають право військові або працівники ТЦК на такі дії, і що робити, якщо ваш телефон вилучили?

Одеський адвокат Олексій Шалару зазначає, що жоден закон не дозволяє примусове вилучення телефона без відповідних підстав. Правоохоронці можуть лише попросити оглянути пристрій, але ви маєте право відмовити. Якщо телефон забирають силою, це вважається перевищенням службових повноважень і карається за законом.

"Воєнний стан не скасовує прав і свобод громадян. Жоден нормативний акт не забороняє знімати працівників ТЦК або правоохоронців, особливо якщо вони порушують закон," — підкреслює юрист.

Мобілізація в Україні. Фото: скрін youtube
Мобілізація в Україні. Фото: скрін youtube

У період воєнного стану діють певні обмеження щодо фото- та відеозйомки.

Популярні новини зараз
Водійські посвідчення стануть "тимчасовими" документами: автомобілістам готують нові правила Гороскоп на 13 грудня: як провести останню "нещасливу" п'ятницю року Увага для всіх, хто має газові плити: Газмережі терміново звернулися до українців через холоди Військовозобов'язаним дали час до 5 лютого: що треба встигнути
Показати ще

Заборонено фіксувати:

  • пересування військової техніки;
  • місця дислокації військових;
  • стратегічні об’єкти;
  • об’єкти критичної інфраструктури.

Однак ці обмеження не стосуються місць загального користування. Якщо ви стали свідком порушення закону, записати це на відео — ваше право.

мобілізація в Україні, ТЦК, воєнкоми
мобілізація в Україні, ТЦК, воєнкоми

Якщо вас змушують передати телефон чи припинити зйомку, важливо зберігати спокій:

  1. Запитайте, чи затримані ви, і вимагайте скласти протокол у разі затримання.
  2. Якщо телефон вилучають, вимагайте документального підтвердження.
  3. У разі силового затримання фіксуйте деталі: імена, дати, місце. Це може допомогти у майбутньому захистити свої права.

Якщо вас силою доставили до ТЦК, наявність документів і перебування на військовому обліку значно підвищують шанси на звільнення. У разі відсутності підстав для відстрочки уникнути призову буде важко.

Нагадаємо, мобілізація в Україні: які права мають батьки дітей з інвалідністю

Раніше ми розповідали, що будуть великі штрафи: з якого віку юнаків чекають у ТЦК

Також, якщо мобілізували незаконно: "бусифікованам" дозволять скаржитися на порушення прав